Погода в Украине

 
Locations of visitors to this page

ТРАХЕОСТОМІЯ

Показання: порушення прохідності дихальних шляхів, особливе гортані, гострі і хронічні запальні процеси, що супроводжуються стенозом гортані та недостатністю вентиляції легень.
Техніка: положення хворого на спині з валиком під лопатками і закинутою головою, розташованою і фіксованої суворо по серединній лінії тіла. В екстрених випадках і при глибокій асфіксії, щоб уникнути втрати часу, знеболювання ні застосовують. У більшості випадків трахею розкривають під місцевим знеболюванням 0,5% розчином новокаїну. Найчастіше виконується верхня трахеотомія. Розтин шкіри, підшкірної клітковини і поверхневої фасції виконують суворо по передній серединній лінії від середини щитоподібного хряща вниз на 6-7 см. "біла лінія шиї" розкривається поздовжньо: з обох сторін від лінії фасцію захоплюють двома хірургічними пінцетам піднімають і надсікають, а потім розсікають по жолобуватому зонду суворо посередині між краями правого і лівого грудинно під'язичних м'язів. Якщо в шкірі виявляються серединні вені шиї, їх разом із краями цих м'язів розводять в сторони, a при необхідності розсікають між двома лігатурами. При цьому оголюється перешийок щитоподібної залози, який у доросли; тупим гачком відтягують в каудальному, а у дітей - в краніальном напрямку після попереднього розсічення фасціальних зв'язок Передню стінку трахеї захоплюють і підтягують двома гострими однозубими гачками. Між ними розкривають просвіт трахеї. При виконанні розрізу стінки трахеї рука повинна бути фіксованої розсічення кілець трахеї роблять знизу нагору.
В розріз трахеї вводять канюлю, поставивши щиток канюлі спочатку в сагітальній площині, а потім, по мірі занурення її в просвіт трахеї, у фронтальній. Після введення канюлі гострі однозубі гачки, які фіксували гортань і трахею, видаляють. Необхідно прослухати легені пацієнта і впев-нитися, що дихальні шуми вислуховуються симетрично з обох сторін.
Починаючи від кутів, рану пошарово зашивають у напрямку до канюлі, краї фасції і підшкірної клітковини зшивають кетгутом, шкірний розріз - шовковими вузловими швами. Канюлю фіксують зав'язками, прикріпленими до її вушок, навколо шиї. Крім описаної верхньої, розрізняють середню (розсічення трахеї після пересічення перешийка щитоподібної залози) і нижню трахеотомії (розріз трахеї нижче перешийка залози).

Рис.1 


Можливі ускладнення: кровотеча, поранення стравоходу, введення канюлі в підслизовий простір, асфіксія, повітряна емболія.

Джерело інформації:
1.Ковальчук Л.Я.; ПоліщукВ.М. "Атлас хірургічних операцій і маніпуляцій".-Тернопіль - Рівне.-1997.- 328 с.
2.А.П.Радзіховський, Ю.С.Семенюк, та ін. "Еталони практичних навичок для лікарів по спеціальності хірургія".-Київ -Рівне.-2001.- 22 с.