Погода в Украине

 
Locations of visitors to this page

Кафедра медицини невідкладних станів та медицини катастроф Харківської медичної академії післядипломної освіти

  

Ніконов В.В.

 

Кафедру медицини невідкладних станів та медицини катастроф було створено шляхом злиття кафедри швидкої  медичної допомоги з кафедрою медицини невідкладних станів та медицини катастроф, які до 2007 року існували окремо. Взагалі ж історія кафедри починається з 1980 року, коли було створено кафедру швидкої медичної допомоги.

З 1980 по 1994 рік кафедрою завідував проф. Л.П. Хіменко, а з 1995 року по теперішній час - проф. В.В. Ніконов. Першими співробітниками кафедри були професор Л.П. Хіменко, доценти Г.І. Порфір'єв та І.З. Яковцов, асистенти В.В. Ніконов та Г.П. Меркулова.

Штат кафедри - два професори, 6 доцентів, 4 асистенти. Професор Яковцов І.З. та доцент Яцина Г.С.  є Заслуженими лікарями України.

Основна спеціалізація кафедри – медицина невідкладних станів, які зустрічаються в усіх галузях медицини.  Для викладання невідкладних станів за кожною спеціальністю є всі відповідні спеціалісти – кардіолог, терапевт, невропатолог, хірург, травматолог, нейрохірург, токсиколог, анестезіолог-реаніматолог, організатор охорони здоров’я та медицини катастроф, що дозволяє на високому рівні викладати актуальні проблеми сучасної медицини у галузі невідкладних станів.

Сферою наукових інтересів об’єднаної кафедри МНС та МК є: організація медичного забезпечення населення при різних надзвичайних ситуаціях, опікової та хімічної травми, профілактичні аспекти медицини катастроф, медико-психологічне забезпечення допомоги постраждалим та забезпечення діяльності рятувальників, розробка підходів до матеріально-технічного забезпечення різних рівнів надання екстреної медичної допомоги в медицині катастроф, вивчення гострих станів у клініці внутрішніх хвороб, неврології, хірурги, в тому числі: комплексне обстеження хворих з інсультами в гострому періоді, терапія бронхіальної астми, коматозних станів, важких пневмоній, сепсису, проводиться робота в напрямку розробки діагностичних і прогностичних алгоритмів і стандартів надання медичної допомоги потерпілим з важкою механічною травмою.

Крім цього співробітники кафедри займаються лікувально-діагностичною практикою в інфарктному, терапевтичному, неврологічному відділеннях, відділенні політравми, загальної реанімації Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім.О.І.Мещанінова, проводять консультації в інших відділеннях на базі клінічної лікарні №2, Обласної клінічної травматологічної лікарні, в Обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення, консультативно-лікувальному діагностичному центрі „РАДМІР – ПОЛІТЕХ„. Щорічно співробітниками кафедри здійснюється до 400 операцій, професорами і доцентами консультується до 1500 хворих. Вони беруть активну участь в організації і проведенні клінічних, патологоанатомічних і реферативних конференцій на клінічних базах кафедри.

Різноманітність клінічних відділень, підстанцій швидкої допомоги, сучасне діагностичне обладнання, дозволили створити клінічну школу з медицини невідкладних станів. Підтвердженням цього є щорічний випуск збірників наукових праць лікарів бази та клінічних кафедр, які розташовані на її территорії.

Співробітниками кафедри і лікарями профільних відділень за ці роки розроблені та впроваджені в педагогічний процес і клінічну практику різноманітні методи діагностики і лікування невідкладних станів. Найбільш значущими серед них є:

- застосування біофлавоноїдів при клиничних станах;

- роль перекисного окислення ліпідів при гострому інфаркті міокарда; і порушеннях мозкового кровообігу;

- вивчення патології й шляхи коррекції судинно-тромбоцитарного та коагуляційного гемостазу при критичних станах;

- лікування ускладнень бронхіальної астми за допомогою інгаляційних кортикостероїдів;

- розробка фармакологічних методів лікування синдрому системної запальної відповіді (сепсіс, травма, агресія);

- лікування гіпоергозу за допомогою мілдронату та реамберину;

- впровадження в лікування критичних станів диметілсульфоксиду;

- мікрохвильова резонансна терапія при бронхообструктивному синдромі, виразковій хворобі, головному болю;

- вивчення впливу гео- та технопатогенних зон на здоров'я людини;

- розробку основ еніології - науки про енергоінформаційний обмін;

- створення передумов для лазерної васкулярізації міокарда;

- розробка оптимальних методів діагностики та лікування політравми;

- впровадження сучасних антибіотиків в терапію критичних станів;

- розробка сучасних методів лікування сепсісу та інфекційного ендокардиту.

Іншими, не менш важливими напрямками в роботі кафедри є:

- проблеми організації та вдосконалення роботи швидкої медичної допомоги;

- участь в розробках програмного забезпечення управління лікарнею, створення автоматизованих систем в учбовому та лікувальному процесах з позицій системного аналіза та ін.

Всі ці наукові й практичні досягнення знайшли своє підтвердження в лінічній практиці не тільки бази кафедри, але і в інших клінічних установах міста і страни.

Перспективними питаннями розвитку кафедри невідкладної медичної допмоги, на наш погляд, є:

- створення сучасних алгоритмів діагностики та лікування, учбово-тренувальних комплексів для комп'ютерного навчання лікарів і інтернів з питань ктитичних станів;

- вдосконалення навчання практичним навичкам з надання екстренної медичної допомоги хворим інтернами та лікарями різних спеціальностей.

Кафедра має надію на майбутнє, яке пов'язане з розвитком вітчизняної охорони здоров'я та невідкладної медицини.