Погода в Украине

 
Locations of visitors to this page

Кто хорошо диагностирует, тот хорошо и лечит.

Кафедра медицини невідкладних станів та медицини катастроф Харківської медичної академії післядипломної освіти

  

Ніконов В.В.

 

Кафедру медицини невідкладних станів та медицини катастроф було створено шляхом злиття кафедри швидкої  медичної допомоги з кафедрою медицини невідкладних станів та медицини катастроф, які до 2007 року існували окремо. Взагалі ж історія кафедри починається з 1980 року, коли було створено кафедру швидкої медичної допомоги.

З 1980 по 1994 рік кафедрою завідував проф. Л.П. Хіменко, а з 1995 року по теперішній час - проф. В.В. Ніконов. Першими співробітниками кафедри були професор Л.П. Хіменко, доценти Г.І. Порфір'єв та І.З. Яковцов, асистенти В.В. Ніконов та Г.П. Меркулова.

Штат кафедри - два професори, 6 доцентів, 4 асистенти. Професор Яковцов І.З. та доцент Яцина Г.С.  є Заслуженими лікарями України.

Основна спеціалізація кафедри – медицина невідкладних станів, які зустрічаються в усіх галузях медицини.  Для викладання невідкладних станів за кожною спеціальністю є всі відповідні спеціалісти – кардіолог, терапевт, невропатолог, хірург, травматолог, нейрохірург, токсиколог, анестезіолог-реаніматолог, організатор охорони здоров’я та медицини катастроф, що дозволяє на високому рівні викладати актуальні проблеми сучасної медицини у галузі невідкладних станів.

Сферою наукових інтересів об’єднаної кафедри МНС та МК є: організація медичного забезпечення населення при різних надзвичайних ситуаціях, опікової та хімічної травми, профілактичні аспекти медицини катастроф, медико-психологічне забезпечення допомоги постраждалим та забезпечення діяльності рятувальників, розробка підходів до матеріально-технічного забезпечення різних рівнів надання екстреної медичної допомоги в медицині катастроф, вивчення гострих станів у клініці внутрішніх хвороб, неврології, хірурги, в тому числі: комплексне обстеження хворих з інсультами в гострому періоді, терапія бронхіальної астми, коматозних станів, важких пневмоній, сепсису, проводиться робота в напрямку розробки діагностичних і прогностичних алгоритмів і стандартів надання медичної допомоги потерпілим з важкою механічною травмою.

Крім цього співробітники кафедри займаються лікувально-діагностичною практикою в інфарктному, терапевтичному, неврологічному відділеннях, відділенні політравми, загальної реанімації Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім.О.І.Мещанінова, проводять консультації в інших відділеннях на базі клінічної лікарні №2, Обласної клінічної травматологічної лікарні, в Обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення, консультативно-лікувальному діагностичному центрі „РАДМІР – ПОЛІТЕХ„. Щорічно співробітниками кафедри здійснюється до 400 операцій, професорами і доцентами консультується до 1500 хворих. Вони беруть активну участь в організації і проведенні клінічних, патологоанатомічних і реферативних конференцій на клінічних базах кафедри.

Різноманітність клінічних відділень, підстанцій швидкої допомоги, сучасне діагностичне обладнання, дозволили створити клінічну школу з медицини невідкладних станів. Підтвердженням цього є щорічний випуск збірників наукових праць лікарів бази та клінічних кафедр, які розташовані на її территорії.

Співробітниками кафедри і лікарями профільних відділень за ці роки розроблені та впроваджені в педагогічний процес і клінічну практику різноманітні методи діагностики і лікування невідкладних станів. Найбільш значущими серед них є:

- застосування біофлавоноїдів при клиничних станах;

- роль перекисного окислення ліпідів при гострому інфаркті міокарда; і порушеннях мозкового кровообігу;

- вивчення патології й шляхи коррекції судинно-тромбоцитарного та коагуляційного гемостазу при критичних станах;

- лікування ускладнень бронхіальної астми за допомогою інгаляційних кортикостероїдів;

- розробка фармакологічних методів лікування синдрому системної запальної відповіді (сепсіс, травма, агресія);

- лікування гіпоергозу за допомогою мілдронату та реамберину;

- впровадження в лікування критичних станів диметілсульфоксиду;

- мікрохвильова резонансна терапія при бронхообструктивному синдромі, виразковій хворобі, головному болю;

- вивчення впливу гео- та технопатогенних зон на здоров'я людини;

- розробку основ еніології - науки про енергоінформаційний обмін;

- створення передумов для лазерної васкулярізації міокарда;

- розробка оптимальних методів діагностики та лікування політравми;

- впровадження сучасних антибіотиків в терапію критичних станів;

- розробка сучасних методів лікування сепсісу та інфекційного ендокардиту.

Іншими, не менш важливими напрямками в роботі кафедри є:

- проблеми організації та вдосконалення роботи швидкої медичної допомоги;

- участь в розробках програмного забезпечення управління лікарнею, створення автоматизованих систем в учбовому та лікувальному процесах з позицій системного аналіза та ін.

Всі ці наукові й практичні досягнення знайшли своє підтвердження в лінічній практиці не тільки бази кафедри, але і в інших клінічних установах міста і страни.

Перспективними питаннями розвитку кафедри невідкладної медичної допмоги, на наш погляд, є:

- створення сучасних алгоритмів діагностики та лікування, учбово-тренувальних комплексів для комп'ютерного навчання лікарів і інтернів з питань ктитичних станів;

- вдосконалення навчання практичним навичкам з надання екстренної медичної допомоги хворим інтернами та лікарями різних спеціальностей.

Кафедра має надію на майбутнє, яке пов'язане з розвитком вітчизняної охорони здоров'я та невідкладної медицини.