Погода в Украине

 
Locations of visitors to this page

Вилучення постраждалого із салону автомобіля при ДТП
Написав Яцина Г.С., Гунько Б.В., Яковцов І.З.   

Прийомів  вилучення постраждалих із транспортних засобів багато. Їх вибір залежить від ступеня ушкодження транспортного засобу, його конструктивних особливостей, характеру травми, фізичної сили рятувальника та інших факторів.

Під час звільнення постраждалого із транспорту його НЕ МОЖНА ТЯГТИ, ЗГИНАТИ Й СМИКАТИ. Вилучати треба, дотримуючись прямолінійної осі: голова - шия - груди. Для цього відсувають, відгинають, демонтують, розбивають, або ламають перешкоджаючі вилученню постраждалого деталі транспорту, а потім дбайливо, у тій позі, у якій перебував постраждалий, краще вдвох або втрьох, вилучають його із транспорту. У випадках вилучення постраждалого одним рятувальником розгинають окремі частині тіла без зміни положення голови і шиї.
Вилучення постраждалого із салону легкового автомобіля двома рятувальниками.
При переломах  кісток гомілки і грудної клітки у постраждалого, один з рятувальників, що перебуває поза автомобілем, стає позад нього, нахиляє свій тулуб уперед, підводить свої руки в пахвові області постраждалого і  захоплює одяг, згинає свої ноги в колінних і тазостегнових суглобах під тупим кутом. Другий рятувальник з боку салону піднімає і кладе гомілки постраждалого на сидіння, підводить руку під його стегна, другу руку  кладе зверху і захоплює руками ноги в «замок», повертаючись задньобічною поверхнею тіла до кермового колеса. По команді обидва рятувальники починають переміщатися убік. У міру переміщення перший рятувальник відхиляється назад і підводить свої стегна під поперек постраждалого. Другий, у міру просування, починає повертатися до постраждалого обличчям, одночасно переміщаючи  руки до ступенів, утримуючи при цьому руками ногу вище та нижче перелому. При виході із салону другого рятувальника перший ще більше нахиляється і робить кілька кроків назад. Другий, нахилившись, притримує ноги. Потім вони переносять постраждалого в безпечне місце, кладуть на брезент чи ковдру і надають  медичну допомогу.
У випадках відсутності переломів гомілки другий рятувальник сідає поруч із постраждалим і починає одночасно з першим переміщатися у бік, витягуючи постраждалого із салону. Після цього другий рятувальник повертається обличчям до постраждалого і разом з першим вони переносять його в безпечне місце для надання медичної допомоги.
Вилучати постраждалого можна іншими способами.
Вилучення постраждалого, не здавленого деталями, із салону автомобіля одним рятувальником.
До вилучення із салону рятувальник укладає гомілки і стопи постраждалого на сусіднє сидіння і стає поза автомобілем. Потім підводить свої руки в пахвові області постраждалого і захоплює руками одяг. Згинає свої ноги в колінах і тазостегнових суглобах, укладає постраждалого спиною на свої стегна і підтягує його нагору. Переміщаючись назад і убік, опускає ноги постраждалого із сидіння  на дорогу та  переносить його в безпечне місце.
Вилучення постраждалого із салону автомобіля одним рятувальником при відсутності травм нижніх кінцівок.
Рятувальник повинен стати обличчям  до передньої поверхні автомобіля і боком до постраждалого, пригнутися або присісти. Своєю далекою рукою рятувальник піднімає травмовану руку постраждалого  у гору, кладе її на свою шию і надпліччя так, щоб рука звисала йому на груди. Ближньою до постраждалого рукою рятувальник обхоплює його в області грудей, підвівши передпліччя в пахвову западину. Утримуючи травмовану руку постраждалого своєю рукою, зміщає його на себе, одночасно випрямляючись, і витягає постраждалого з автомобіля.
Вилучення  постраждалого здавленого деформованими деталями автомобіля, або  при заклинюванні дверей.
Рятувальник зобов'язаний спробувати відкрити задні двері з не заклиненої сторони. За допомогою пристрою, що регулює положення спинки, відпустити фіксатор сидіння, зрушити сидіння і розкласти спинку. Вилучати постраждалого зручніше вдвох або вчотирьох по команді.
Один з рятувальників стає позаду постраждалого, підводить руки під спину, не допускаючи перерозгинання шиї. Другий рятувальник підводить руки під спину і сідниці або стегна. Третій і четвертий рятувальники витягають постраждалого із салону автомобіля.
Вилучення постраждалого через прорізи скла.
Для вилучення постраждалого через прорізи скла необхідно розбити скло поза зоною знаходження постраждалого. В автобусах виймають два бокові скла разом з окантовкою.
При переломах кісток нижніх кінцівок і таза у постраждалого, до вилучення  його з автомобіля,  кладуть ушкоджену кінцівку зверху здорової, перехрестивши їх на рівні колінних суглобів, і фіксують бинтом, косинками або підручним матеріалом на рівні  нижньої третини гомілок та колінних суглобів. Після вилучення з автомобіля накладають транспортну шину.
У випадках відсутності переломів таза, коли не змінена його форма і не визначається явна рухливість і хрускіт кісткових уламків, постраждалого вилучають, піднімаючи за поясний ремінь або за одяг на рівні таза.